Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

S.S.S

Sık Sorulan Sorular

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir.

Çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alan, sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir.
Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca şu şekilde sayabiliriz:
1-Çocukların zekâ puanlarında yükselme

2-Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme

3-Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme

4-Sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olması

5-Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi

6-Yetişkinlikte kendine yeten, ekonomik kazanç potansiyeli yüksek bireyler olmak

 

Bu yüzden bu dönemde çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Okul öncesi eğitim, çocukların ve ülkemiz insanının uzun vadede daha üretken, daha yaratıcı, sorun çözmede daha yetkin olmasını sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Anaokulunuzda çalışma saatleri nasıldır?

 Okulumuzda çalışma saatleri 07.00-19.00 arasıdır.

Anaokulunuzun eğitim şekli nedir?

Okulumuzda tam gün eğitim:                     
 a) 07.00-19.00

b) 09.00-17.00

Yarım gün eğitimi:

a) 07.00-13.00

b) 13.00-19.00

Oyun gurubu

Anaokulunuzda kaç yaş grubu çocuklar alınmaktadır?

Okulumuza 3-4-5 yaş (37-66 ay)  çocuklar kabul edilmektedir. 

Anaokulumuzda sınıflar nasıl belirleniyor?

Okulumuza başlayan çocuklarımız gün-ay-yıl hesabı yapılarak uygun yaş grubundaki sınıfa alınmaktadır. Bunun yanında velilerimizin yarım veya tam gün seçenekleri de dikkate alınarak sınıflarımız oluşturulmaktadır.

Anaokulunuzda servis ulaşımı nasıl olmaktadır?

Okulumuza   öğrenci servis araçları  bulunmaktadır.  Bulunduğu güzergâha göre,  servis hostesi tarafından, öğrenciler veliden alınıp veliye teslim edilmektedir. 

Anaokulumuza ilk kez başlayacak çocuğunuza nasıl yardımcı oluyoruz?

Anne ve baba çocuğunun okula başlaması konusunda önce kendisini sonra da çocuğunu hazırlamalıdır. Okul ile iş birliği içerisinde tutarlı davranışlar sergilemelidir. Anne, baba ya da çocuğun güvendiği bir kişi, çocuk ile birlikte ilk günlerde okulda bulunabilir, ancak sınıflara girilmez. Zaman içerisinde çocuğumuzun okula uyum dönemi tamamlandığında anne ve babasından ayrılıp okulda tek başına kalmaya hazır hale gelir. Anaokulumuza kayıt olan çocuklar ailesinden ayrılarak tanımadıkları bir ortamda yeni bir yaşam sürecine başlamaktadırlar. Bu nedenle çocuğunuzun alışma sürecini rahat ve huzurlu geçirebilmesi ve sizden ayrı olduğu bu ilk dönemde kendisini güven içinde hissedebilmesi için, çocuğunuza ilk olarak eğitmeni eşliğinde binanın fiziksel koşullarını, yemeğini nerede ve kimlerle yiyebileceğini, anaokulunda hangi oyuncakların olduğunu, tuvalete gitmek isterse ne yapması gerektiğini gösteriyor, grup arkadaşlarını tanıtıyor, merak ettiği pek çok diğer soruyu açıklıyor ve ihtiyaçlarının kısa sürede karşılanacağından emin olacağı duygusunu kazandırmaya çalışıyoruz.     

Çocuklarımız hastalandığında ne yapıyoruz?

Yüksek  ateş, kusma, ishal durumlarında anne-baba hemen bilgilendirilir ve onların talimatları doğrultusunda hareket edilir. Enfeksiyonu olup olmadığı araştırılır,  eğer çocuğun grubun sağlığını etkileyecek bir rahatsızlığı yoksa  anaokuluna devam ettiriyoruz. Bulaşıcı bir hastalığı varsa dinlenmesi ve iyileşmesi için ailenin uygun ortamda çocuklarına bakmasını istiyoruz. 

Çocuklarımız okula oyuncak getirebilirler mi?

Paylaşımını artırmak amacı ile belirli  günlerde okula oyuncak getirilebilir. Ancak  silah, bıçak vs. oyuncaklar dışında ayrıca pahalı olmayan istediği bir oyuncağını veya kitabını sınıf öğretmeninin belirlediği günlerde getirebilir. 

Çocuğumun anaokulunda yediğini söylediğiniz yemekleri evde yemediğini görüyorum. Bu nasıl olur?

Arkadaşlarının yemeklerini bitirdiğini gören çocuğunuzun, yemeğini severek ve iştahla bitireceğini, fakat sevdiği arkadaşı yemeğini yemez ise onun da bundan etkileneceğini unutmamak gerek. Özellikle anaokulunun ilk günlerinde çocuğunuzun beslenme alışkanlığında alışılmışın dışında değişimler gözlemleyebilirsiniz. Kahvaltılardan ve yemekten  şikâyet edebilir. Anaokuluna uyum sürecinde alışılmışın dışındaki bu tepkiler doğal ve geçicidir. O zaman da eğitmeninin desteği ile kahvaltısını, yemeğini  bitirebilir.   

Anaokulunun güvenliği için neler yapılıyor?

Okulumuz 24 saat boyunca gece görüş özelliği de olan HD kameralarla izlenmektedir.

Eğitim programlarınızın içeriğinde neler var?

Serbest  Zaman Etkinlikleri, Sanat Etkinlikleri, Oyun Etkinlikleri, Müzik Etkinlikleri,Türkçe Dil Etkinlikleri,Spor, bale ,dans etkinlikleri Drama Etkinlikleri,Fen ve Doğa Etkinlikleri,Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlikleri,Alan Gezileri,Aile Katılım Etkinlikleri ;Özel gün ve haftalar ,tanıyıp öğrenmesi amacıyla okul geneline hitap eden kutlama ve sunumlar , sene başında görevlendirilen öğretmenler  tarafından  uygulanmaktadır

Çocukların eğitiminde nasıl bir eğitim anlayışı ile dersler yapılıyor?

Anaokulumuz “çocuk merkezli” bir eğitim anlayışıyla çalışmayı hedef edinmiştir. Böyle bir yaklaşımın temelini, buyurgan olmayan ve özgürlükçü bir iletişim ortamında eğitimin vermek istediğini çocuklarının kendilerinin bulmaları ve benimsemeleri oluşturmaktadır. Anaokulumuzda yerleştirilmek istenen temel anlayış çocuk veya yetişkin herkesin kendine özgü ve diğerleri kadar değerli birer birey olarak algılanmasıdır. “Çocuk Merkezli”  eğitim yaklaşımı içinde, çocukların kişilik gelişimlerinin zenginleştirilmesi açısından, çocukları dinleyerek, anlamaya çalışarak, onlara nasıl düşünmeleri ve nasıl davranmaları gerektiğini söylemek yerine, onlara çeşitli seçenekler sunarak ve bu seçeneklere kendi istedikleri doğrultuda sahip çıkmalarını sağlayarak, gerekirse  onların öz değerlerini zedelemeden onları yönlendirerek, onların her “eğitim” ve etkinlik süreci içinde tam olarak var olmasını uygun görmekteyiz. 

Üstünü giymekte zorlanan çocuklara yardım ediyor musunuz?

Çocukların öz bakım becerilerini kazanmaları gelişimsel bir süreç içinde gerçekleşir. Çocuğunuzun okulda kendi öz bakımını üstlenmede yetersiz kalacağı endişesine kapılmayın. Özellikle okulun ilk günlerinde gereksinimi olan her çocuğa yardım edilir, ama daha sonraki öğrenme dönemlerinde ailenin evdeki yaklaşımlarıyla bizlere katkıda bulunması ve çocuğuna bu konuda fırsat vermesi beklenmektedir.