Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

Çocukların İştahını Açacak Yöntemler Nelerdir ?

Pek çok anne babanın şikâyetçi olduğu konulardan biri, çocuklarının iştahsız olmasıdır. Çocuklara zorla, dayatarak yemek yedirmeye çalışmak ise yapılacak hataların en büyüklerinden biridir. Bu durumda çocuk kendini baskı altında hissedecek ve çok daha olumsuz bir ruh haline bürünecektir. Bu ısrarcı tutum yerine, çocuğunuzun iştahını arttıracak küçük oyunlar bulmayı deneyin.

cocuklarin-istahini-acacak-yontemler-nelerdir

Öncelikle bu durumu, sadece bir inat olarak görmeyin. Çocuğunuzun yemek yemeye direnç göstermesinin altında, çeşitli nedenler olabilir. İlk yapmanız gerekenlerden biri, çocuğun iyi bir yemek düzeninin olmasını sağlamaktır. Özellikle ana öğün aralarında verdiğiniz masum atıştırmalıklar, çocukların iştahının kesilmesinde büyük rol oynar. Ara öğünler çikolata, şeker gibi gıdalardan uzak durmasını sağlayın. Bunun yerine kuruyemiş ya da meyve vermeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca ana öğünlerde, yemeğin yanında içmesi için verilen kola, gazoz vb. içeceklerde, çocuğun iştahının kapanmasına neden olur. Midenin şişmesine neden olacakları için, yalancı bir tokluk hissi gelecektir. Bu durumda çocuk, yemeğini yarım bırakacaktır. Eğer mutlaka bir içecek arzusu varsa, ayran vermeyi deneyin.

Çocuğunuzun enerji atmasını sağlayın. Günümüzde çocuklar, sokak oyunları yerine bilgisayar ya da televizyon başında kalmayı tercih etmektedir. Fiziksel hareketlerin en aza inmesi ise, çocuğun enerji atamamasına neden olur. Bu durum, acıkmayı engellediğinden iştahsızlık yaratır. Fakat bir an önce önlem alınması gerekmektedir. Çünkü ileriki yaşlarda ciddi bir obezite durumu görülebilir. Bu sebeple onu, enerji harcayacağı faaliyetlere yönlendirmeniz gerekir. Özellikle spor dallarından biriyle uğraşması son derece faydalı olacaktır. Onu yüzme, basketbol, futbol gibi spor dallarından birine yöneltin.

Öğünlerin her gün aynı saatlerde tüketilmesi de son derece önemlidir. Tıpkı uyku gibi, beslenme saatlerinin de düzenli olması gerekir. Zaten bünyesi o saatlerde yemek yemeye alışan bir çocuk, otomatik olarak acıkacak ve iştahsızlık problemi görülmeyecektir.

Yemekleri hep beraber yiyor olmak da son derece mühim bir faktördür. Tüm aile üyelerini sofrada gören ve sohbet içinde geçen bir yemek daha iştah açıcı olacaktır. Eğer televizyonun karşısında tepsiyle yemeğini yiyen bir çocuğunuz varsa, bu alışkanlığına derhal son vermelisiniz.