Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

Çocukların Hafıza Gelişimini Destekleyen Besinler

Çocuklar bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Bu sebeple, onların gelişim sürecinde son derece dikkatli olmamız gerekir. Bu süreçte, fiziki gelişimlerinin yanı sıra, zihinsel gelişimlerine de gereken özeni göstermeliyiz. Zihinsel gelişimin sağlıklı biçimde ilerlemesi için, gıdalardan da yardım alabiliriz.

İşte çocukların hafıza gelişimini destekleyen besinleri sizin için sıraladık.

cocuklarin-hafiza-gelisimini-destekleyen-besinler

Balık: Balığın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle yağlı balıklar, çeşitli değerleri fazlaca bulundurmaktadır. Beyinin büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için ihtiyacımız olan DHA ile Omega- 3 yağını balık yiyerek alabiliriz. Balık, zihinsel gelişimi son derece olumlu bir biçimde etkilediği gibi, ayrıca gözlerin sağlığının korunmasına da büyük fayda sağlar. Özellikle hafızayı güçlendiren balık, haftada iki kere çocuklara yedirilmelidir.

Kuruyemiş: Kuruyemiş, abartıya kaçılmadığı sürece son derece olumlu etkiler gösterecektir. Kuruyemişlerdeki yağ oranı, yetişkinleri etkilediği gibi çocukları etkilemeyecektir. Özellikle ceviz, beyin gelişimine son derece yararlı olan yemişlerden biridir. Bunun yanı sıra badem ve fıstıkta sıklıkla tüketilmelidir. Her gün, öğün aralarında bir avuç kuruyemiş yenmesi çocuğunuzun hafızasının güçlenmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra, kan şekerini düzenleyecek ve ileride obezite riski yaşamasını da engelleyecektir.

Yumurta: Zaten oldukça iyi bir protein kaynağıdır, yumurta. Bu sebeple, haftada en az dört gün, kahvaltıda yumurta yenmelidir. Özellikle yumurtanın sarı kısmının tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sarı kısımda bulunan kolin adlı madde, hafıza gelişimi açısından son derece faydalıdır.

Tahıllar: İnsan beyni, her zaman glikoz ihtiyacı duyar. Eğer biz, lifli gıdaları bolca tüketirsek, gerekli olan glikoz ihtiyacımızı sağlamış oluruz. Glikozun yanı sıra, bol miktarda B vitamini de almış oluruz. B vitamini ise daha sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmak demektir. Özellikle bulgur, oldukça besleyici tahıllardan biridir. Bulgur kadar etkili bir diğer ürün ise yulaftır. Oldukça yüksek miktarda çinko ve potasyum da barındırmaktadır.

Meyveler: Beyin gelişiminden bahsedeceksek, özellikle koyu renkli meyvelerin tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bunların başında da çilek, böğürtlen, siyah üzüm, ahududu ve yaban mersini gelmektedir. Özellikle bu meyvelerde, antioksidan miktarı yüksektir. Hafızayı güçlü kıldıkları gibi göz ve diş sağlığını korumada da son derece etkili olurlar.

Baklagiller: Aklınıza gelen tüm baklagilleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle öğle yemeklerinde tüketmeyi tercih ederseniz, gün boyu çok daha aktif bir biçimde zihinsel faaliyetler içinde bulunabilirsiniz.