Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

Çocuklarda İçe Kapanıklık Nedenleri

Çocuklarımız bizim en değerlilerimizdir. Onların her açıdan mutlu ve iyi olmasını isteriz. Hem sağlıklı, hem de huzurlu bireyler olabilmeleri, aileler için son derece önemlidir. Çocuklarımızın daha mutlu ve öz güveni yüksek birisi olması için, sosyalleşmeye de ihtiyacı vardır. Fakat kimi zaman çocuklarımızın son derece içe kapanık bir ruh hali içinde olduğunu görürüz.

Peki, aileleri olarak neler yapmamız gerekir? Bu içe kapalı ruh halinin sebepleri neler olabilir?

cocuklarda-ice-kapaniklik-nedenleri

Çocuğun gerçek anlamda sosyal bir ortam içine girdiği ilk dönem, okula başladığı zaman olmaktadır. Daha önce görmediği bir kalabalığın ortasındadır artık. Yabancılar vardır. Ve zamanla bu kişilerin arasından arkadaşlarını seçecektir. Ayrıca yeni kavramlarla ve alışkanlıklarla da karşılaşacaktır. Herkesin arasında bir birey olduğunun farkına başlayacaktır. Bunun yanı sıra insan ilişkileri konusunda ciddi adımlar atması gerekir. Arkadaşlık, dostluk hatta rakip gibi kelimelerin altı, yavaş yavaş dolmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra, eğitimi ile ilgili sorumlulukları da üstlenmesi gerekmektedir. Bu geçiş dönemi, kimi çocukları son derece içe kapanık bir ruh haline sokmaktadır.

İlk belirtiler, çocuğunuzun diğer çocuklardan uzak durmaya çalışması olabilir. Kalabalık bir arkadaş grubunun içinde kendini iyi hissetmediği için, kenara çekiliyor hatta kaçıyor olabilir. Herhangi biri soru sorduğunda cevap vermekten kaçınıyor, hatta neredeyse onu hiç duymuyormuş gibi bir tepki verebilir. Yaşıtları arasında ise kendisini ifade etmeye yönelik çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Bunlar içe kapanık bir ruh halinin ortaya çıkardığı tepkilerdir.

Öncelikle şunu unutmayın! Bu çocuğunuzun kişiliği de olabilir. Çocuğunuz gerçekten daha sakin ve saklı bir karaktere sahip olabilir. Ama böyle bir durum yoksa, çeşitli problemleri olduğu için böyle bir ruh halini üstleniyor da olabilir. Bu durumda ailenin çocuğa nasıl davrandığı son derece önemlidir. Çünkü baskıcı, sürekli eleştiri yönelten ya da öfkeli bir ebeveyn, çocuğun doğrudan içe kapanmasına neden olabilir.

Yani ilk görev ailelere düşmektedir. Çocuğunuza karşı davranış biçiminizi düzenlemeniz gerekmektedir. Onu eleştirerek ve asabi tepkilerde bulunarak, onun kendine güvenmesini bekleyemezsiniz. Bu sebeple onu her zaman dinleyin. Ona her zaman cesaret verin. Her zaman sizin arkasında olduğunu bilip, size güvensin. Bu durumda, yapacağı her doğruyu ve yanlışı sizinle paylaşacaktır.