Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların yemek yeme alışkanlığı son derece önemlidir. Bu bizim sadece günlük ihtiyacımızı karşıladığımız bir eylem değildir. İyi beslenmek, sağlıklı olmak ve gelişimi doğru bir biçimde tamamlamak açısından son derece önemlidir. Günümüzde ailelerin en sık şikayetçi oldukları konulardan biri ise, çocukların iştahsız olmasıdır. Özellikle son dönem çocuklarında, bu problemle sık sık karşılaşılmaktadır. Bu durumda aileler, çocuklarına zorla yemek yedirmeyi tercih etmektedirler. Bu en sık yapılan hatalardan biridir. Bazı aileler ise, çocuğu zayıf bularak zorla yedirmeye çalışırlar. Daha şişman bir bebeğin ya da çocuğun, daha sağlıklı olduğuna dair bir yanılsamaya kapılırlar. Oysa bu doğru değildir. Her iki durumda da, çocuğa zorla yemek yedirme olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Bu olumsuz etkiler hemen gözlemlenebileceği gibi, çocuğun ileri ki yıllarda da sıkıntı yaşamasına neden olabilir.

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-nasil-olmalidir

İlk olumsuz etki, elbette şişmanlık olacaktır. Bunun artık obeziteye dönüşüp, bir hastalık haline gelmesi sın derece kolaydır. Bu yüzden, kilolu çocuk sağlıklı çocuktur gibi bir kafadan çıkmamız gerekir. Kilo problemi, başlı başına bir problem olmasının yanı sıra, yanında başka sorunlara da davetiye çıkarır. Bunların başında tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları gelmektedir.

Çocuğunuza zorla yemek yedirmeye çalıştığınızda sizi iki tepki bekleyecektir. Çocuk ya itaat edecek, ya da tamamen reddecektir. Tamamen itaat eden çocuğun ise sık yedirmeden dolayı yeme düzeni bozulacaktır. Bu durum ileride iştahsızlık sorununu daha da arttıracağı gibi, aynı zamanda çocuğun kilo almasına da neden olur.

Eğer çocuk reddederse, bu da ayrı bir sorun olmaktadır. İlk olarak, yemek yeme artık bir savaş halini alacaktır. Bu durumda çocukta annede psikolojik açıdan son derece olumsuz etkilenecektir.

Zorla yemek yedirme, çocuğunuzun kendi kapasitesini görmesini de engelleri. Unutmayın, bunu her yaptığınızda onun bedeninin sınırlarını keşfetmesine izin vermiyorsunuz. Ayrıca yemeklerin sık sık verilmesi ve belli bir yemek saatinin olmayışı, çocuğun sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Çünkü vücut bir düzen ister. Yemek saatinde istenen düzen bozulduğunda, sıra uyku ve diğer alışkanlıklara gelecektir.