Barış Mahallesi, Çiftlik Caddesi, Adakent Villaları, No:64 Beylikdüzü / İstanbul
  0212 806 33 09 - 0850 226 01 96 ·   Veli Girişi

Ana Okulunun Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir ?

Her anne baba için, çocuğunun gelişimi ilk planda gelmektedir. Fiziki gelişimin yanı sıra, psikolojik gelişim ve zeka gelişimi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Belli bir yaşa geldiğinde ise çocuğumuzu okula göndermemiz kaçınılmazdır.

Peki, çocuğumuz okulla ilk defa ilköğretime başlarken mi karşılaşmalıdır? Yoksa okul öncesi eğitim alması, kişiliğine daha olumlu etkiler mi yapar?

ana-okulunun-cocuk-gelisimine-faydalari-nelerdir

Kimi anne babalar, çocuklarını anaokuluna göndermekten sakınmaktadır. Çocuklarının küçük olduğunu, daha anneden ayrılmaması gerektiğini düşünürler. Fakat bu görüş son derece yanlıştır. Anaokulları çocukların zihinsel gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Öncelikle, çocuğunuzun bebeklikten itibaren sürekli olarak geliştiğini unutmayınız. Bu gelişim sadece fiziksel değildir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal gelişimi de sürmektedir. Yal aş aldıkça çocuğunuz sosyal ortamlarda bulunmaya başlayacaktır.

Çocuğunuz ilk altı yılı ise en hızlı geliştiği, hatta ileride karakterini belirlediği dönemdir. Dolayısıyla aileler bu dönemde son derece dikkatli davranmalıdır. Anaokulu da, tam bu yaş aralığı içerisinde çocuğun tanışacağı durumlardan biridir. Eskiden çocuğun 5 yaşından sonra anaokuluna gönderilebileceğine dair bir düşünüş hakimdi. Oysa uzmanlar, 18 ayı doldurduktan sonra çocukların anaokuluna başlayabileceğini söylüyor. Özellikle çalışan anneler, çocuklarını bir aile büyüğüne ya da bakıcıya bırakmak yerine, gönül rahatlığı ile bir anaokuluna bırakabilir. Elbette, güvendiği bir anaokuluna!

Çocuk anaokuluna başladığında, sosyal bir ortamın içerisine girecektir. İlköğretime başladığı zaman karşılaşacağı şaşkınlığı, çok daha önceden ve doğal bir biçimde üzerinden atmış olacak. Bazı çocuklar, okula ilk başladıkları dönemde içe kapanık bir ruh haline girebiliyor. Anaokulu ise çocuğun bu durumu, oldukça doğal bir biçimde atlatmasına yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra anaokulunda her yaş grubuna özel bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim son derece eğlenceli ve ağır olmaktan uzaktır. Çocuk ödev yapmak, not almak gibi yaşına göre ciddi sorumlulukların altına girmeden, eğlenceli bir biçimde yeteneklerini keşfeder. Bu keşifler, onun ileride hangi alanlarda başarılı olacağına dair sinyaller verir.

Bunun yanı sıra ‘arkadaş’ kavramı ile karşılaşan çocuk, çok daha paylaşımcı olacaktır. Erkenden sosyalleşecek ve öz güveni daha hızlı bir biçimde gelişecektir.